Charakteristika

POVAHA
Povahové vlastnosti thajského ridgebacka úzko súvisia s jeho pôvodom a to s tým, že patrí do piatej skupiny FCI – špice a primitívne plemená. Základom celej výchovy, už od ranného detstva, je včasná socializácia šteňaťa. Vo všeobecnosti je thajský ridgeback veľmi inteligentný, milujúci, oddaný, hravý, ale zároveň svojhlavý, dominantný a hrdý. Jeho ostražitosť z neho robí vynikajúceho lovca a strážneho psa. Je verný svojej rodine, so zmenami v blízkom okolí sa zmieri len veľmi ťažko. Vo všeobecnosti má veľmi rád deti a je tolerantný. Je však citlivý na dotyky – sám je opatrný a tak sa k nemu treba aj chovať.

 

 

STAROSTLIVOSŤ
V tomto smere je thajský ridgeback  veľmi nenáročné plemeno. Je veľmi čistotný (umýva sa ako mačka), netreba ho často kúpať (iba v nutnom prípade). Podľa potreby srsť iba češeme, masírujeme, alebo pretrieme vlhčeným obrúskom. Napriek tomu má rád vodu a je to výborný plavec vďaka širokým blanám medzi prstami. Plzne dvakrát do roka, ale keďže nemá podsadu, je to zanedbateľné oproti iným plemenám. To je zároveň hlavný dôvod, prečo nie je vhodný von na dvor.

Thajský ridgeback je veľmi aktívny pes, ktorý miluje akýkoľvek pohyb. Dá sa povedať, že je pre neho nevyhnutný. Len pri dostatočnom vybití jeho energie nám z thajca vyrastie vyrovnaný a spokojný pes. Nie je vhodné, aby strávil celý život na vôdzke. Musí mať možnosť voľného pohybu, behu. V skratke, má to byť pes atletický. Správnym budovaním svalovej hmoty a spevňovaním tela predchádzame poškodeniam kĺbov, kostí a šliach. Všeobecne je ale thajský ridgeback zdravé plemeno a netrpí žiadnymi chorobami. My s našimi psami robíme turistiku, cyklistiku a plávanie. Snažíme sa, aby mali každý deň svoju dávku pohybu, minimálne vo forme vychádzky či prebehnutia sa po lese.

Výcvik je v živote psa veľmi dôležitý, a inak to nie je ani u thajského ridgebacka. Treba byť dôsledný, asertívny avšak dominantný a navzájom sa rešpektovať. Tréning má najefektívnejší účinok, keď je pravidelný a hlavne bez fyzických trestov. Thajec je pes, ktorý uznáva autoritu. Rešpektuje pevné, ale nie kruté vedenie. V konečnom dôsledku je thajský ridgeback pes, ktorý je dokonale schopný prispôsobiť sa životnému štýlu človeka, avšak vždy treba rešpektovať jeho potreby.

 

 

ZAUJÍMAVOSTI
Thajský ridgeback sa z časti podobá na mačku. Veľmi rád vyhľadáva na odpočinok práve vyvýšené priestory.
Svoju srsť si sám dôkladným olizovaním čistí, dokonca aj za ušami.

Thajec má veľký zvukový repertoár, ktorý nemusí byť vždy inými pochopený. Pri nesúhlase ,,mraučí,, a pri hre vrčí.

Pozdĺž chrbtice mu rastie srsť v opačnom smere, čím tvorí tzv. ridge. Je to hlavný znak thajského ridgebacka a môže byť v niekoľkých rôznych tvaroch.

Thajský ridgeback nezapácha, jeho koža skôr vonia a nemá podsadu, čo ho predurčuje k životu v interiéri, v tesnej blízkosti človeka.

Má modrý/fialový jazyk. Ak nie úplne celý, tak minimálne škvrnitý.

Thajský ridgeback má výnimočnú osobnosť, ktorá rastie a mení sa po celý jeho život. V podstate nikdy neviete, čím vás prekvapí.