logo new PNG

Štandart plemena

Slovenský názov: THAJSKÝ RIDGEBACK
Pôvod: Thajsko
Patronát: Japonsko
Klasifikácia: 5. skupina – špice a pôvodné plemená; 7. sekcia – pôvodné plemená určené na poľovačku, bez skúšky.

Celkový vzhľad: krátkosrstý, stredne veľký pes, ktorého srsť tvorí pozdĺž chrbta hrebeň, tzv. „ridge“. Dĺžka trupu trochu presahuje výšku v kohútiku. Svalstvo je dobre vyvinuté, anatomická štruktúra zodpovedá jeho využitiu.

Hlava: 
Lebka: medzi ušami plochá, pri pořade z boku mierne klenutá
Tvárová časť: nos je čierny (u modrých a izabelových jedincov sivomodrý), chrbát nosa rovný a dlhý, papuľa v tvare klinu. Pysky pevne priliehajú, jazyk fialovej farby, čierne škvrny na jazyku sú preferované. Čeľusť je pomerne široká, sánka je mohutná. Na čele viditeľné vrásky.

Chrup: biele a silné zuby, nožnicový zhryz.

Oči: stredne veľké, mandľového tvaru, tmavohnedé (při čiernych jedincoch preferované tmavé oko), pri modrom a izabelovom sfarbení srsti sú prípustné jantárové oči.
Uši: nasadené na temene, primerane od seba vzdialené, vztýčené, naklonené dopredu, v tvare širokého trojuholníka.
Krk: mocný, svalnatý, hlavu nesie vysoko.

Trup: dĺžka tela v pomere k výške v kohútiku je 11:10, hĺbka hrudníka v pomere k výške v kohútiku je 1:2

Chrbát: silný.
Bedrá: mocné a široké.
Kríže: primerane zaoblené.
Hrudník: dostatočne hlboký, dosahuje po lakte, hrudný kôš je klenutý, ale nemá byť súdkovitý.
Spodná línia: brucho je vtiahnuté.
Chvost:  pri koreni hrubý, smerom k špici sa zužuje, koniec chvosta dosahuje po päty, chvost je nesený v tvare kosáka nad chrbtom.

Končatiny:
Hrudníkové  končatiny: rovné predlaktia.
Panvové  končatiny: dobre vyvinuté stehná, dobre zauhlené kolená. Päty mocné, pazúriky čierne alebo u modrých a izabelových jedincov svetlé (farba slonoviny).

Pohyb: dlhý elegantný krok, telo sa nemá kolísať zboka nabok. Stopu tvoria dve paralelné, rovné línie. Pri pohľade spredu sa predné končatiny pohybujú tak, že plecia, lakte a nadprstia ležia na jednej línii. Pri pohľade zozadu sú na jednej línii kolená a päty. Ridgeback sa pohybuje priamo dopredu, nevtáča ani nevytáča labky. To mu umožňuje dlhý krok a výdatný pohyb. Pohyb má byť plynulý a harmonický.

Koža: mäkká, priliehavá, na krku bez lalokov

Osrstenie:
Vlastnosti srsti: bez podsady, krátka, veľmi jemná – na dotyk hodvábna a hladká, nechráni kožu pred dažďom. Hrebeň (ridge) tvorí srsť, ktorá rastie proti smeru ostatnej srsti. Začína na kohútiku a pokračuje až k bedrovým hrbolcom, má byť od ostatnej srsti jasne oddelený, postupne sa zužuje a je symetrický. Existuje veľa tvarov a dĺžok  ridgu.

Niektoré tvary ridgu u TRD:
tvar šípu, kužeľa, ihlice, sedla, lutny

 Sfarbenie: jednofarebné – červené (čím tmavšie tým lepšie), čierne, modré (od jemne striebornej až po sýto tmavomodrú-tá je preferovanejšia) a izabelové( od jemnej farby bielej kávy až po tmavšie sfarbenie pšenice).

Izabelové jedince majú vždy svetlé nechty a nosnú hubu sfarbenú do siva. U červených jedincov je veľmi žiadúca čierna maska, u izabelových strieborná. Čierne a modré jedince nemajú masku prípustnú.

Veľkosť: výška v kohútiku je pre psy 56-62 cm, pre sučky 51-56 cm. Prípustné +,- 2,5cm
Hmotnosť:  suky od 18 – 26 kg, psy od 23 – 35kg

Chyby:
Akákoľvek odchýlka od vyššie uvedených znakov má byť považovaná za vadu. Vážnosť, s akou je vada posudzovaná, má byť v priamom pomere k jej stupňu.

· Iný skus než nožnicový.

· Asymetrický ridge.

Vyradzujúce vady: prílišná agresivita alebo plachosť, chýbajúci ridge, dlhá srsť.

Pozn.: Psy (samci) musia mať dva zjavne normálne vyvinuté semenníky, plne zostupené v miešku.